Robots.txt Oluşturucu


Varsayılan - Tüm Robotlar:  
    
Tarama-Gecikme:
    
Sitemap: (eğer yoksa boş bırakın) 
     
Arama Robotları: Google
  Google Image
  Google Mobile
  MSN Search
  Yahoo
  Yahoo MM
  Yahoo Blogs
  Ask/Teoma
  GigaBlast
  DMOZ Checker
  Nutch
  Alexa/Wayback
  Baidu
  Naver
  MSN PicSearch
   
Sınırlı Dizinler: Yol köke göredir ve sonda eğik çizgi içermelidir "/"
 
 
 
 
 
 
   Şimdi, kök dizininizde 'robots.txt' dosyasını oluşturun. Metnin üstüne kopyalayın ve metin dosyasına yapıştırın.


Robots.txt Oluşturucu Nedir?

Robots.txt Oluşturucu ya da İngilizce Robots.txt generator olarak adlandırılan bu önemli site aracı web sitelerinin google botları ile uyumlu olmasını sağlama konusunda webmasterların kullandığı etkili bir araçtır. Son derece yaygın kullanımı olan bu Robots.txt oluşturucu ile Robots.txt dosyası hazırlanmasını ve Robots.txt düzenleme işleminin başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlar.

Günümüzde popülerliğini ve pratikliğini koruyan wordpress site yapısında da kullanılan Robots.txt wordpress ile bu tür web sitelerin kolay bir şekilde çalışmalarının gerçekleşmesini sağlar.

Robots.txt oluşturucu yalnızca birkaç defa tıklama gerçekleştirerek site için tamamen Googlebot uyumlu Robots.txt dosyası hazırlar. Bu sayede özellikle webmasterların yükü hafiflemiş olur.

Robots.txt  oluşturucuyu kullanmak için araç içerisinde yer alan ara yüzdeki seçeneklerin web sitesine göre değişiklikleri gerçekleştirilebiliyor. Web sitesine hangi arama motorlarının ulaşmasını istediğinize ya da geciktirme komutlarının süresinin ne kadar olması gerektiğine kadar detaylı bir şekilde ayarlama yapılabilir.

Robots.txt dosyası oluşturulduktan sonra bunun web sayfası bir sitemap sahibi ise mutlaka Robots.txt wordpress kısmına eklenmesi gerekiyor. Ancak sitemap bulunmuyorsa buna gerek yok. Aracımızda ayrıca kullanıcı dostu bir ara yüz bulunuyor. Bu ara yüzde neyin yer alıp neyin yer almayacağını seçme seçeneğine de sahipsiniz.

Aracı nasıl kullanacağınıza gelecek olursak:

Hangi arama botlarının web sitenizi taramasını istediğinizi belirledikten sonra, dışarıda bıraktığınız botlar web sayfanızı taramaz.   Bu adımları takip ederek siteniz için uygun Robots.txt oluşturabilirsiniz. Robot.txt aracı webmasterlar ve web site sahiplerinin kullandığı çok başarılı ve etkili bir uygulamadır.